Sıkça Sorulan Sorular

SahaGözü nedir?

SahaGözü; her türlü sahadan belirli periyotlarla, İnsansız Hava Araçları (İHA’lar) yardımıyla alınan görüntüleri 2 ve 3 boyutlu olarak modelleyerek düzenli iş takibi imkanı sunan bir web programıdır.

Avantajları nelerdir?

SahaGözü, kullanıcılara İHA yardımıyla çekilen yüksek çözünürlüklü inşaat sahası resimlerini haritalara ve 3 Boyutlu modellere çevirme imkanı sunar. Arşivlenen bu modeller ile inşaat sahasındaki gelişmeler düzenli olarak izlenebilir. Ayrıca bu arşivler internet üzerinden paylaşılabildiği için iş yüklenicisi, proje yürütücüsü, müşteri kurum gibi paydaşların rahatça ulaşabilmesine kolaylaştırır. Kısacası, SahaGözü, proje paydaşlarının projenin “BÜYÜK RESMİ”ni görmesini sağlar.

SahaGözü ile neler yapılabilir?

Sahanın gelişimini düzenli takibi amaçlayan SahaGözü ile yapabilecekleriniz sadece bununla kısıtlı değil. SahaGözü, uzunluk ölçümü, pafta ekleme, 3 Boyutlu model üzerinde ölçüm gibi özellikleriyle planlanan proje özellikleriyle sahada yapılan işleri karşılaştırma imkanı sunuyor. Ayrıca, oluşturulan harita üzerine kullanıcılar, açıklayıcı şekiller ve ikonlar ekleyebiliyorlar. Tüm bu ölçümler, açıklamalar ve modeller birden fazla kullanıcı tarafından görüntülenebiliyor.

Hangi alanlarda kullanılabilir?

Çalışma alanları sadece inşaat sahalarıyla sınırlı değil. SahaGözü’nün önceliği şantiyeleri gözlemleyerek daha güvenli, hızlı ve düzenli iş takibi sunmak gibi görünse de başka kullanım alanları da bulunmakta. Mevcut yapıların 2 Boyutlu ya da 3 Boyutlu modellemelerini yaparak yapı ile ilgili tüm ayrıntıları belirleyebiliyor ve yapı sağlığının gözlemlenmesine olanak sağlar. Ayrıca, emlak ve tarım sektöründe de verimliliği arttırmak adına kullanılabilir.

Sistem nasıl çalışıyor?

SahaGözü ekibinde yer alan uzman İHA pilotları ilgili proje sahasının hava fotoğraflarını alır. Daha sonra bu fotoğraflar yüksek kapasiteli sunucularda, kullanıcıların üzerinde çalışabileceği modellere dönüştürülür. Böylece, kullanıcılar, sahaya gitmeden oluşturulmuş model ve harita üzerine açıklama ekleyebilir, ölçümler yapabilir ve sahalarında gerçekleşen değişimleri gözlemleyebilirler.

İHA çekimleri nasıl ve hangi sıklıkta yapılır?

İHA çekimleri seçilen pakete göre haftada 1 veya 2 haftada 1 aralıklarla yapılır. Sizin talebiniz doğrultusunda çekimlerin sıklıkları artırılabilir.

Kendi hava aracımıza sahip olmamız gerekli midir ?

İHA hizmeti uzman pilot ekibimiz ile kendimize ait hava araçlarımızla verilmektedir. Dolasıyla size ait bir İHA olmasına gerek yoktur.

Fiyatlandırma nasıl belirlenir?

Fiyatlandırma Başlangıç, Orta ve Profesyonel paketlerdeki yazılım özelliklerine ve İHA çekim sıklığına göre belirlenir. Talebiniz doğrultusunda size özel paketler oluşturmaktayız.